Sklep papierniczy BiuroweZakupy24.pl
Blog kategorie

Szkolenie pracowników – dlaczego ważne jest stawianie na rozwój pracowników?

0
Szkolenie pracowników – dlaczego ważne jest stawianie na rozwój pracowników?

Zatrudnienie nowego pracownika czy też zmiany w pracy sprawiają, że należy doszkolić podwładnych. Jest to dla pracodawcy pewnego rodzaju wyzwanie. W jaki sposób przygotować osoby do pełnienia nowych obowiązków? Jaki rodzaj szkolenia pracowników najlepiej wybrać? Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto się o nich dowiedzieć czegoś więcej.

Czy szkolenie pracowników jest opłacalne?

Przede wszystkim trzeba zacząć od zastanowienia się nad korzyściami, jakie przyniesie przeprowadzenie szkolenia. Pracownicy cenią sobie dobre kursy i szkolenia, które umożliwiają im rozwój i podniesienie swoich kwalifikacji. Dają im one możliwość otwarcia drogi do dalszej kariery. Wiele badań wskazuje, że szkolenie pracowników sprawia, że wykonują oni swoje obowiązki wydajniej i zwiększa liczbę pozytywnych wyników w pracy.

Dobrze przemyślane programy szkoleń skutkują lepszymi wynikami pracy, zwiększeniem zysków i efektywności. Jednocześnie zmniejszają rotację pracowników i wpływają na zadowolenie klientów w danej firmie.

Wymierne korzyści to niejedyny czynnik, którym należy się kierować, chcąc doszkalać swoich pracowników. Pracodawca organizujący szkolenie musi podliczyć wszystkie koszty z nim związane, w tym wynagrodzenie dla trenerów prowadzących kursy oraz straty, które mogą być spowodowane tym, że pracownik nie wypełni swoich obowiązków w trakcie szkolenia. Warto zaznaczyć, że pracodawca może starać się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Szkolenia BHP i kurs KPP

Dział czwarty Kodeksu pracy zawiera regulacje dotyczące praw i obowiązków pracodawcy oraz osób zatrudnionych. Z tego zapisu prawnego wynika, że obowiązkowe jest szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie wstępne BHP przeprowadzane jest przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Ile trwa takie szkolenie BHP? Na część ogólną przeznaczone są co najmniej 3 godziny lekcyjne, a na część instruktażową 8 godzin lekcyjnych.

Szkolenia okresowe są po to, aby aktualizować oraz ugruntowywać wiedzę i umiejętności dotyczące BHP, a także zaznajomić z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi z danej dziedziny. Pierwsze szkolenie okresowe dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami powinno odbyć się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, a pozostali pracownicy muszą je odbyć do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku. Szkolenie okresowe kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę.

Liczba przeprowadzanych szkoleń okresowych jest zależna od pracy, jaką wykonują pracownicy. Osoby zajmujące stanowiska, na których wykonują niebezpieczne zajęcia, muszą odbywać takie szkolenia co najmniej raz w roku, a osoby na stanowiskach administracyjno-biurowych raz na 6 lat.

Z roku na rok zwiększa się zainteresowanie kursami KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy) w firmach prywatnych. Pracodawca wyznacza jedną lub kilka osób, które będą udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Te osoby po zakończonym kursie otrzymują certyfikat ważny przez trzy lata.

Szkolenia pracowników a regulacje prawne

Dział czwarty Kodeksu pracy zawiera regulacje dotyczące praw i obowiązków pracodawcy oraz osób zatrudnionych. Obowiązkowe jest szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto wiedzieć, że Kodeks pracy nie zobowiązuje pracodawców do innych szkoleń, ale zgodnie z art. 94 k.p. zaleca się ułatwienie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracodawców.

Pracownik podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe z inicjatywy szefa firmy lub za jego zgodą być może będzie musiał podpisać tzw. lojalkę. Jest to umowa podpisywana na podstawie art. 103 k.p. wskazującego na uzasadnione zabezpieczenie interesu pracodawcy. W tym samym artykule jest kwestia odnosząca się do tego, że pracodawca może zażądać od pracownika zwrotów kosztów szkolenia, jeśli ten rozwiąże stosunek pracy przed upływem 3 lat od momentu jego zakończenia.

Pracownikowi, który został wysłany przez pracodawcę na szkolenie, należy się urlop szkoleniowy przy jednoczesnym zachowaniu prawa do wynagrodzenia. Przeważnie szef pokrywa wszystkie koszty związane z wyjazdem na kursy, m.in.: koszty przejazdu, nocleg, diety. Z racji tego, że są to rzeczy przeznaczone na podniesienie kwalifikacji, zwolnione one są z potrącenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Co zrobić, aby szkolenie pracowników było praktyczne i przyniosło efekty?

Najważniejsze, aby rozpocząć szkolenie pracowników jak najwcześniej. Im szybciej pracownik zdobywa nowe kompetencje, tym ma większą motywację do pracy, jest bardziej pewny siebie, a także mniej skłonny do szybkiej zmiany pracy. Szybciej też przestanie być inwestycją i zacznie przynosić korzyści.

Warto postawić na szkolenia interaktywne. Dzięki możliwości kontaktu z ludźmi, sprawdzenia swojej wiedzy i zadawania pytań kurs nie będzie nudny i pozwoli na efektywne zdobywanie wiedzy.

Innym dobrym pomysłem może okazać się skierowanie pracownika na szkolenie otwarte. Na nim będzie mieć możliwość wymiany doświadczenia z innymi uczestnikami oraz uzyska wiedzę i odpowiedzi na pytania. Zwiększy to również motywację do dalszej pracy. Warto też słuchać potrzeb osób zatrudnionych odnośnie do szkoleń, ponieważ zobaczą one, że mają wpływ na swoją pracę i staną się jeszcze lepszym pracownikami.

Rodzaje szkoleń pracowniczych

Szkolenia pracowników polegają na przekazaniu wiedzy, która jest niezbędna do podniesienia kwalifikacji zawodowych. Można je podzielić na:

  • szkolenia twarde – na których przekazywana jest wiedza specjalistyczna lub zawodowa. Pracownik zdobywa umiejętności ściśle związane z pracą, którą wykonuje, obejmowanym stanowiskiem lub takie, które będą niezbędne w przypadku np. awansu;
  • szkolenia miękkie – skupiają się na rozwijaniu indywidualnych umiejętności. Obejmują kompetencje takie jak: komunikacja interpersonalna, asertywność, zarządzanie czasem, radzenie sobie ze stresem. Dzięki takim kursom pracownik staje się bardziej wydajny i pewny siebie. Efekty jego pracy również stają się satysfakcjonujące nie tylko dla niego, ale i dla pracodawcy;
  • szkolenia zamknięte – są specjalnie projektowane pod potrzeby danej firmy i przeznaczone jedynie dla jej pracowników. Dzięki temu kurs skupia się tylko na faktycznych potrzebach przedsiębiorstwa;
  • szkolenia otwarte – obejmują standardowe programy szkoleniowe. W takim szkoleniu uczestniczą osoby z różnych firm i każdy może się na nie zapisać.

Szkolenia e-learningowe – wady i zalety

E-learnig staje się coraz popularniejszą metodą szkoleń, jednak jak wszystkie inne ma swoje wady i zalety.

Wady szkoleń e-learningowych

Żyjemy w dobie niemalże całkowitej komputeryzacji, więc większość zarzutów kierowanych w stronę e-learningu zdążyła się już zestarzeć. Jedną z wad jest to, że materiały do szkolenia pracowników należy stworzyć lub kupić. Jeśli nie mamy umiejętności potrzebnych do zrobienia takiego kursu, proces jego tworzenia może być bardzo długi i czasochłonny oraz może nie przynieść takich efektów, jakich oczekujemy.

Kolejną wadą jest mała możliwość interakcji z trenerem. W momencie, gdy pracownik nie zrozumie przedstawianego materiału, będzie zostawiony sam sobie lub będzie musiał długo czekać na odpowiedź. Nie ma też możliwości konsultowania problemów na bieżąco. Nie da się też przeprowadzić wszystkich szkoleń przez internet, a w szczególności tych, gdzie wymagana jest interakcja z drugim człowiekiem w celu przećwiczenia pewnych zagadnień.

Nie warto się jednak się zrażać, ponieważ kursy online mają też wiele zalet.

Zalety szkoleń e-learningowych

Po pierwsze pracownicy mogą uczestniczyć w szkoleniu, będąc w miejscu zatrudnienia lub nawet w domu, bez konieczności podróżowania. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze na transport i nocleg.

Dzięki kursom internetowym możliwe jest zdobycie wiedzy, która jest trudna do pozyskania. Można też utrwalać uzyskaną wiedzę w prosty sposób. Istnieje możliwość udostępniania podczas kursu interaktywnych materiałów, które będą angażować uczestników. Szkolenia e-learningowe jest łatwo modyfikować i dostosowywać do kolejnych grup. Dzięki temu możliwe jest regularne przeprowadzanie kursów.

Internetowe szkolenia pozwalają też na łatwiejsze przeprowadzanie testów i sprawdzenie wiedzy pracowników. Można przekazać wiedzę większej liczbie osób w porównaniu ze szkoleniami stacjonarnymi. Dodatkowo tworzone są różne fora i grupy pozwalające na komunikację uczestników między sobą, jak i z trenerem.

Podsumowując, form szkolenia jest wiele i należy je odpowiednio dobierać w zależności od potrzeb firmy, jak i pracowników. Dzięki nim zwiększa się pewność pracowników, ich motywacja do dalszej pracy i zadowolenie z miejsca zatrudnienia, a to przekłada się na lepsze wyniki, jakie uzyskuje firma. Z tego względu nie należy bać się inwestowania w kursy i szkolenia dla zatrudnionych osób.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium