Sklep papierniczy BiuroweZakupy24.pl
Blog kategorie

Jak zaadresować list polecony? O czym trzeba pamiętać?

0
Jak zaadresować list polecony? O czym trzeba pamiętać?

Sprawa wydaje się oczywista, jednak jest wiele osób, które nie wiedzą, jak zaadresować list polecony. W maju 2021 roku weszły w życie małe zmiany odnośnie do wysyłania listów poleconych, których zadaniem jest ułatwienie ich nadawania i skrócenie czasu obsługi klienta. Jak zaadresować oraz jak wysłać list polecony?

 

Jak zaadresować list polecony?

Mimo zmian wprowadzonych w 2021 roku adresowanie listów wciąż wygląda tak samo. Listy polecone muszą dotrzeć o określonym czasie, dlatego ważne jest, aby zrobić to poprawnie. Jak zaadresować list polecony?

Jak zaadresować list polecony? Instrukcja

Do zaadresowania koperty potrzebne ci będą głównie dane odbiorcy. Imię i nazwisko odbiorcy oraz jego adres z kodem pocztowym musisz napisać w prawym dolnym rogu koperty. Dodatkowo powinieneś podać swoje dane i wpisać je w lewym górnym rogu.

Adresując zwykły list, tyle wystarczy, jednak w przypadku listu poleconego dodatkowe zabezpieczenie stanowi druk nadania, który pobiera się na poczcie, a następnie wypełnia i opłaca się w okienku w placówce pocztowej. Potwierdzenie nadania daje ci możliwość śledzenia przesyłki i jest bardzo przydatne w momencie, gdy twój list się zgubi. W takim przypadku potwierdzenie nadania będzie podstawą do złożenia reklamacji. Warto zdecydować się także na list polecony za potwierdzeniem odbioru.

Jeśli masz wątpliwości co do adresowania listu, możesz zawsze zapytać pracownika poczty, który powinien wytłumaczyć, jak powinno się poprawnie zaadresować list.

Jak zaadresować list polecony?

List polecony a znaczek pocztowy

Od maja 2021 roku nie jest konieczne już naklejanie znaczka pocztowego. Przy liście poleconym ekonomicznym i priorytetowym należy wypełnić druczek listu poleconego, który dostaniesz w okienku w momencie, gdy wyrazisz chęć nadania takiego listu. Druk ten również należy uzupełnić danymi zarówno nadawcy, jak i odbiorcy i on wystarcza do nadania listu.

Znaczki pocztowe oczywiście nie zniknęły z obiegu i nadal są używane w przypadku wysyłania zwykłego listu lub w celach kolekcjonerskich. Poczta Polska zdecydowała się na takie zmiany, aby przyspieszyć obsługę klienta, ustandaryzować wysokość opłaty, a przede wszystkim po to, aby uprościć wysyłkę listów poleconych. Zamiast znaczków pocztowych na listach używana jest nowa wersja nalepki „R”, na której znajduje się kwota za list polecony.

List polecony – druczek. Jak wypełnić?

Jak nadać list polecony? W polu nadawcy należy wpisać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, miejscowość i kod pocztowy. Następnie w miejscu adresata trzeba podać te same dane, ale osoby, do której wysyłany jest list. Jeśli chcesz dostać potwierdzenie odbioru listu albo jego zwrotu, konieczne jest podanie numeru telefonu lub adresu e-mail. Pozostałe dane wypełnia pracownik poczty. Zapyta on cię, czy chcesz, aby był to list wysłany standardowo (list polecony ekonomiczny) czy priorytetowo (list polecony priorytet) – za przesyłkę priorytetową trzeba dodatkowo zapłacić.

Podanie złego kodu pocztowego

Gdy podasz zły kod pocztowy, list prawdopodobnie zostanie do ciebie zwrócony, chociaż są przypadki, kiedy tak się nie dzieje. W pierwszej kolejności przesyłka będzie dostarczona tam, gdzie została zaadresowana według kodu. Jest to sprawdzane przez maszynę sortującą.

W przypadku dużych miast list i tak prawdopodobnie dotrze do adresata – mimo źle podanego kodu.  Problemem może okazać się jednak np. Olsztyn, ponieważ może chodzić o wieś położoną niedaleko Częstochowy lub stolicę województwa warmińsko-mazurskiego. Największy problem jednak stanowią małe miejscowości, ponieważ może istnieć ich wiele o takiej samej nazwie. W przypadku, gdy pracownicy poczty nie są w stanie dostarczyć źle zaadresowanego listu, wtedy ten zostanie zwrócony do nadawcy, dlatego ważne jest, aby wypełnić także to pole z danymi.

List polecony – co warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że list polecony jest najszybszym sposobem, aby dostarczyć ważne dokumenty, dlatego tak istotne jest, aby został poprawnie zaadresowany. Taki rodzaj listu można wysłać nie tylko w kraju, ale również za granicę. List polecony priorytetowy dotrze nawet do trzech dni roboczych – w przypadku Polski i Europy, a w przypadku reszty świat czas oczekiwania to pięć dni roboczych. Czas dostarczenia listu ekonomicznego też wynosi trzy dni robocze, jednak w momencie, gdy wysyłany jest za granicę, czas dotarcia do adresata może wynosić nawet sześć dni roboczych.

Zawsze możesz śledzić drogę swojego listu na stronie internetowej https://emonitoring.poczta-polska.pl/, dzięki czemu będziesz wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się twój list i będziesz mógł zobaczyć, kiedy zostanie dostarczony. Warto pamiętać, że wszystko zależy od odległości i od godziny, w której wyślesz list.

Komentarze do wpisu (0)

icon do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium