Okres pandemii koronawirusa Covid-19 zmienił nasz system pracy. Szczególnie wśród pracowników biurowych i takich, którzy swoją pracę mogą wykonywać z dowolnego miejsca. Pragnąc ograniczyć ilość zakażeń, więcej pracujemy z domu, w większości w warunkach, które odbiegają od standardu biurowego – brakuje nam krzesła biurowego, biurka. Pracujemy tam, gdzie to jest możliwe. Na blacie w kuchni, jadalni, na kanapie w salonie. Bardzo często nie mamy innej możliwości. Co możemy zrobić, aby choć trochę poprawić nasze warunki pracy, nie obciążając budżetu domowego? Możemy w tym celu wykorzystać akcesoria ergonomiczne przeznaczone do pracy na stanowiskach komputerowych takie jak podpórki pod plecy, podstawy pod laptop czy podkładki pod nadgarstki. Wybierając produkty składane, możemy takie stanowisko pracy mieć zawsze przy sobie.
Od czego możemy zacząć? Proponuję od miejsca, w którym siedzimy. Gdy pracujemy dłużej niż 2 godziny na laptopie, w większości siadamy nie w fotelu czy na kanapie, a przy jakimkolwiek stole, czy biurku i na krześle lub taborecie. Tego drugiego absolutnie nie polecamy, bo długie siedzenie bez podparcia pleców jest bardzo obciążające dla kręgosłupa. Sugerujemy wybór krzesła z oparciem. Ideałem oczywiście byłoby krzesło biurowe, ale jak się na ma tego, co jest potrzebne – wykorzystajmy to, co jest dla nas lepsze i dostępne. Krzesła przeznaczone do spożywania posiłków nie są przeznaczone do siedzenia przez 8 godzin przy komputerze, ale możemy poprawić nasz komfort pracy. Jak? Usiądźmy na krześle, oprzyjmy plecy o oparcie. Czy jesteśmy w stanie utrzymać wyprostowaną postawę przez dłuższy czas, czy po pewnym czasie zaczynamy „kulić się”? Jeżeli to drugie to powody mogą być dwa – pierwszy to za nisko umieszczony ekran monitora/laptopa na blacie stołu co powoduje, że nachylamy się w jego kierunku. Drugi to brak odpowiedniego wsparcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Siedząc przy komputerze/laptopie powinniśmy mieć zachowany kąt prosty lub lekko rozwarty w obrębie miednicy oraz pod kolanami. Stopy powinny swobodnie opierać się o podłogę. Ręce po położeniu na blacie stołu powinny także tworzyć kąt prosty lub lekko rozwarty między ramieniem a przedramieniem, dłonie płasko.
Jeżeli oparcie krzesła nie jest profilowane, warto rozważyć zakup podpórki lędźwiowej. Dostępnych jest ich kilka rodzajów. Jak wybrać odpowiednią dla nas?
Zacznijmy od tego, czy podpórka będzie używana tylko na jednym krześle w domu, czy chcemy ją wozić między biurem a domem. Podstawowe elementy brane tu pod uwagę to rozmiar/waga podpórki oraz system jej mocowania do krzesła. Jeżeli podpórka pod plecy będzie nam służyć tylko w jednym miejscu pracy, wybierzmy większy model, wspierający całe plecy i zapewniający przepływ powietrza w okresie letnim taki, jak podpórka siatkowa profesjonalna. Jest ona dostępna w 2 wersjach – podstawowej ze wzmocnieniem w obrębie górnej części kręgosłupa oraz wersja profesjonalna z dodatkową poduszką lędźwiową dla jeszcze lepszego podparcia. Poduszka jest wypełniona pianką pamięciową dopasowującą się do kształtu pleców, można ustawić dokładnie jej wysokość lub w razie potrzeby całkowicie zdjąć z podpórki. Materiał siatkowy jest sprężysty i wytrzymały, doskonale podpiera plecy, a w okresie letnim dodatkowo umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, zmniejszając pocenie (nikt z nas nie lubi opierać się długo o krzesło w 30-stopniowym upale). Dzięki sporym rozmiarom całej podpórki będzie ona dobrym wyborem zarówno dla drobnej kobiety, jak i barczystego mężczyzny. Kierowcy bardzo często wykorzystują tę podpórkę w samochodzie. Jest szczególnie przydatna i wygodna, gdy jeździmy w długie trasy lub krótsze, ale często. Trzypunktowy system mocowania oraz szeroki zakres regulacji długości pasków zastosowany w tym produkcie sprawia, że założona na różne modele krzeseł nie zmienia swojej pozycji w trakcie pracy. Aby podpórka była stabilna krzesło, do którego jest zamocowana, musi mieć pełne wypełnienie wsparcia pleców (nie może ono być tylko w górnym odcinku pleców) ani nie może być zbyt wysokie – nie można jej zamocować na fotelu z bardzo wysokim zagłówkiem. Pomocnym rozwiązaniem może być także podpórka profesjonalna z powłoką antybakteryjną MICROBAN®.
Dla osób, które chciałyby używać tej samej podpórki zarówno w miejscu pracy, jak i w domu proponujemy mniejszy model, przenośny podpórki z serii PlushTouch™. System mocowania na szerokim pasku z klamrą umożliwia jej szybkie zamocowanie nawet na wysokim fotelu biurowym czy krześle z pełnym oparciem. Lekkie wypełnienie z FoamFusion™ (połączenie pianki pamięciowej z mikro żelem) zapewnia sprężystość, miękkość i dopasowanie do konturów ciała. Niewielkie wymiary i waga umożliwiają jej przenoszenie w torbie na laptopa. Kolejnym konpaktowym rozwiązaniem będzie podpórka lędźwiowa I-Spire™.
Pamiętajmy, że krzesło w jadalni i stół kuchenny nie jest w stanie zastąpić nam biurka i krzesła biurowego. Jeżeli praca w domu stanie się naszą codziennością na dłużej, warto zadbać o stworzenie w pełni ergonomicznego i komfortowego miejsca do pracy w domu. Zakupione akcesoria ergonomiczne doskonale uzupełnią stanowisko pracy.