Sklep papierniczy BiuroweZakupy24.pl
Blog kategorie

Ergonomia pracy przy komputerze – jak zorganizować stanowisko komputerowe?

0
Ergonomia pracy przy komputerze – jak zorganizować stanowisko komputerowe?

Wymuszona pozycja ciała oraz brak ruchu są znacznym obciążeniem dla osób, których głównym sposobem zarobkowania jest praca przy komputerze. Wielogodzinne siedzenie przy biurku nie musi jednak wiązać się z dyskomfortem – pod warunkiem, że spełnione zostaną zasady BHP. Co właściwie kryje się pod pojęciem ergonomii pracy przy komputerze? Jak zorganizować stanowisko pracy przy komputerze? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Ergonomia pracy przy komputerze – co to jest?

Ergonomią określa się dziedzinę nauki, która bada dostosowanie stanowiska pracy, wykorzystywanych narzędzi i sprzętów oraz warunków do możliwości, zarówno psychofizycznych, jak i anatomicznych człowieka.

Jakie elementy tworzą stanowisko komputerowe?

Odpowiednie wyposażenie miejsca pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy, wynikającym z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Niniejsze rozporządzenie dookreśla:

  • oświetlenie,
  • poziom hałasu,
  • mikroklimat,
  • stanowisko pracy,
  • monitor ekranowy,
  • klawiaturę,
  • biurko,
  • krzesło,
  • podnóżek,
  • oprogramowanie,
  • przerwy w pracy,
  • okulary korekcyjne.

Czy wiesz, jak powinno wyglądać stanowisko komputerowe?

Bezpieczna praca z komputerem nie jest możliwa bez spełnienia kilku istotnych warunków. Meble muszą być stabilne, bezpieczne oraz zapewniać możliwość przybrania naturalnej pozycji ciała. Sprawny i dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy sprzęt to podstawa ergonomii pracy przy komputerze. Pomieszczenie o wysokości trzech metrów i gładka podłoga pokryta wykładziną elektrostatyczną również spełniają zasady BHP.

Ergonomia pracy przy komputerze – pamiętaj o przerwach

Poza podstawowymi elementami, które składają się na stanowisko pracy, pamiętaj o stosowaniu przerw na odpoczynek wzroku i zmianę pozycji. Po każdej godzinie pracy przy komputerze zaleca się 5 minut przerwy – szczególnie na ćwiczenia relaksacyjne.

Wzorowe stanowisko pracy przy komputerze a biurko

Biurko, przy uwzględnieniu zasad BHP pracy przy komputerze, powinno być na tyle duże, aby umożliwiało ustawienie klawiatury minimum 10 cm od krawędzi blatu. Jednocześnie powinno być na tyle komfortowe, aby wszystkie potrzebne do pracy przedmioty mogły znajdować się w zasięgu dłoni – bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji. Przy pracy biurowej najlepiej sprawdzają się blaty matowe w jasnych kolorach.

Wysokość mebla powinna umożliwiać naturalne położenie rąk z zachowaniem minimum kąta prostego między ramieniem a przedramieniem. Natomiast przestrzeń pod blatem powinna być odpowiednia do swobodnego ustawienia nóg.

Stanowisko pracy przy komputerze

Zasady BHP przy komputerze – jakie krzesło je spełnia?

Stanowisko komputerowe, aby spełniać zasady ergonomii, powinno być wyposażone w wygodne, stabilne krzesło zapewniające swobodę ruchów. Do idealnego dopasowania do potrzeb danej osoby niezbędne są regulacje wysokości siedziska od 40 cm do 50 cm od podłogi oraz oparcia – 5 stopni do przodu i 30 stopni do tyłu. Aby zminimalizować ból ramion, powinny być one oparte na regulowanych podłokietnikach lub na odpowiedniej powierzchni roboczej. Płyta siedziska i oparcie koniecznie muszą być dostosowane do naturalnej postawy ciała.

Stanowisko komputerowe – jak ustawić monitor na biurku?

Zalecenia BHP dla osób pracujących przy komputerze zakładają, że górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu pracownika. Ustawienie powinno ograniczać odbicia się światła. Natomiast odległość monitora od twarzy pracownika powinna wynosić między 40 cm a 75 cm. Odpowiednio duży ekran musi sprawić, by nie było potrzeby przybliżania głowy i nadwyrężania mięśni szyi.

Ergonomia pracy przy komputerze – klawiatura

Klawiatura zgodna z ergonomią pomaga w zapobieganiu napięciu mięśni, dlatego pracownik powinien wyraźnie czuć i słyszeć, że klawisz został wciśnięty. Regulacja kąta nachylenia klawiatury od 0 do 15 stopni pozwoli na idealne dopasowanie do potrzeb osoby z niej korzystającej.

Ergonomia miejsca pracy – oświetlenie

Oświetlenie w miejscu pracy może być dzienne lub elektroniczne, jednak powinno się plasować w okolicach 500 lx. Odbijanie się promieni słońca od monitorów powinny ograniczać zamontowane w oknach żaluzje lub zasłony, natomiast lampy w pomieszczeniu muszą być tak umiejscowione, aby nie powodowały olśnienia bezpośredniego.

Stosowanie się do zasad ergonomicznej pracy przy komputerze może zapobiec wielu problemom zdrowotnym, dlatego tak istotne jest wdrożenie ich do swojego codziennego życia. Najczęściej trudności nie pojawiają się od razu, dlatego tak często zasady BHP pracy biurowej są bagatelizowane. Aby uniknąć uszkodzeń stawów, wad postawy czy problemów z krążeniem, zastosuj się do reguł ergonomii już dziś.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium