Sklep papierniczy BiuroweZakupy24.pl
Blog kategorie

Drukarka laserowa czy atramentowa – która lepiej sprawdzi się w domu, a która w biurze?

0
Drukarka laserowa czy atramentowa – która lepiej sprawdzi się w domu, a która w biurze?

Drukarki laserowe i atramentowe są dostępne już w każdym sklepie z elektroniką. Jednak wybór drukarki do domu czy też biura nadal nie jest taki oczywisty i prosty, jakby się mogło wydawać. Są czynniki, które decydują o tym, która drukarka lepiej sprawdzi się w domu, a która w biurze. Drukarka laserowa czy atramentowa? Poniżej znajdziesz porównanie obu rodzajów, a także dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Drukarki laserowe i atramentowe – czym się od siebie różnią?

Drukarki laserowe i atramentowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem działania. Przekłada się to nie tylko na jakość wydruku, ale również na koszty eksploatacji. Aby lepiej zrozumieć różnice między nimi, musisz poznać ich sposób działania.

Drukarka laserowa

Drukarka laserowa ma toner, który jest sproszkowanym odpowiednikiem tuszu. W jego skład wchodzą cząsteczki żywicy termoplastycznej, pigmentu i żelaza. Są one mieszane w różnych proporcjach. Cząsteczki tonera są rozprowadzane za pomocą bębna światłoczułego.

Bęben jest elementem, który należy systematycznie wymieniać – przeważnie co 10 000 stron (w tanich drukarkach) albo co kilkadziesiąt tysięcy stron (w dużych drukarkach biurowych). Warto zaznaczyć, że nie należy on do tanich materiałów (zależy od typu drukarki) i najlepiej, jakby był oryginalny. Niekiedy taki bęben jest zintegrowany z pojemnikiem tonera, przez co przy zmianie tonera jest on wymieniany automatycznie razem z nim. W takim przypadku cena tonera z bębnem jest wyższa, ale też dzięki temu nie trzeba pamiętać o wymianie tych dwóch elementów.

Drukarki laserowe

Drukarka atramentowa

Inaczej działa drukarka atramentowa. Druk odbywa się poprzez pokrycie kartki papieru kroplami tuszu. Znajduje się on w kartridżu. Niektórzy producenci drukarek łączą go z szyną drukującą. Drukarka ze stałą głowicą jest tańszym rozwiązaniem, jednak w momencie, gdy nie zadba się o odpowiednie jej czyszczenie, to po pewnym okresie jej używania można mieć problemy z zasychaniem głowicy. Głowica nanosi na kartkę tusz, który uwalniany jest pod wpływem pary, gazu lub bąbelków.

Kropelki tuszu są wystrzeliwane ze specjalnych dyszy, po czym wsiąka on w papier, co niekiedy prowadzi do tego, że kartki muszą chwilę odleżeć, aby wyschnąć. Zdarza się czasem, że papier może zostać zniekształcony. Mimo to obraz z drukarki atramentowej jest znacznie wierniejszy niż z drukarki laserowej, ponieważ głowica, która się przesuwa, nanosi tusz punktowo.

Drukarki atramentowe

Wady i zalety drukarek atramentowych i laserowych

Drukarki laserowe są znacznie droższe od drukarek atramentowych. Koszt materiałów eksploatacyjnych jest w ich przypadku wysoki. Nie tylko trzeba pamiętać o wymianie tonera, którego koszt wynosi średnio 200-300 zł (czarny toner), ale też o wymianie bębna. Kolorowe tonery są jeszcze droższe i ich wymiana może wynieść tyle samo, co całkowicie nowa drukarka – jej koszt to wydatek rzędu 400-500 zł. Można kupić tańsze zamienniki, lecz wtedy trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będą one kompatybilne i nie tylko jakość wydruku będzie bardzo zła, ale także mogą one uszkodzić drukarkę.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że drukarki laserowe dzielą się na dwa rodzaje: drukarkę laserową monochromatyczną i drukarkę laserową kolorową. Ta pierwsza nie daje możliwości dołączenia tonerów kolorowych. Największą zaletą drukarek laserowych jest ich wydajność. Co prawda tonery nie należą do najtańszych, ale wystarczają na znacznie dłuższy czas w porównaniu do tuszu – przez co czasami zakup drukarek laserowych jest bardziej opłacalny.

Drukarki atramentowe są znacznie tańsze, jednak w ich przypadku tusz szybko się kończy i przy częstym drukowaniu trzeba wymieniać go nawet co kilka tygodni, co wiąże się z częstymi wydatkami. Dodatkowym plusem drukarek laserowych jest to, że nie trzeba czekać po wydrukowaniu, aż tusz wyschnie, ponieważ dokumenty są od razu gotowe do użytku.

Drukarki laserowe

Wady:

  • wysoka cena drukarki,
  • większy rozmiar urządzenia.

Zalety:

  • wysoka wydajność,
  • dobra trwałość druku,
  • niski koszt eksploatacji – przy częstym drukowaniu.

Wady i zalety drukarki laserowej

Drukarki atramentowe

Wady:

  • niska wydajność,
  • wysoki koszt eksploatacji – przy częstym drukowaniu,
  • po wydrukowaniu tusz potrzebuje czasu na wyschnięcie, co może przyczynić się do pofalowania się kartek papieru.

Zalety:

  • niska cena drukarki,
  • bardzo dobra jakość wydruku (chociaż mniej trwała),
  • niskie zużycie energii,
  • wygodna i łatwa w obsłudze,
  • niewielki rozmiar urządzenia,
  • duża mobilność.

Wady i zalety drukarki atramentowej

Jaka drukarka do domu?

Jeśli potrzebujesz drukarki do domu, czyli jedynie do sporadycznych wydruków i w dodatku niewielkich liczb stron, dobrym wyborem będzie tania drukarka laserowa. Jednak gdy chcesz mieć jeszcze możliwość skanowania czy też kopiowania dokumentów, to warto zakupić laserowe urządzenie wielofunkcyjne. Jeśli zależy ci na druku kolorowym, to w takim wypadku najlepiej sprawdzi się drukarka atramentowa albo atramentowe urządzenie wielofunkcyjne.

Gdy drukujesz większe liczby stron dziennie, warto zaopatrzyć się w urządzenie z systemem tankowania. Tego typu urządzenia cechuje dobra jakość wydruku oraz niższe koszty eksploatacyjne. Zarówno cena kolorowej drukarki laserowej, jak i kolorowego tonera mogą być bardzo wysokie.

Jaką drukarkę kupić do biura?

W biurach rzadko zdarza się potrzeba drukowania w kolorze, więc automatycznie staje się jasne, że najlepsza będzie drukarka laserowa lub urządzenie wielofunkcyjne, które będzie wykorzystywało tę technologię.

Podczas zakupu drukarki do firmy, warto pamiętać, że koszty drukowania nie są jedynym kryterium, jakie należy brać pod uwagę, kupując drukarkę. Trzeba też spojrzeć na prędkość (im większa, tym lepsza), maksymalne obciążenie (należy dostosować je do potrzeb) oraz rozdzielczość, ale również opcję łączności i zabezpieczenia.

Co oznacza szybkość drukarki?

W zależności od tego jak często zamierzasz korzystać z drukarki oraz jaką liczbę kartek będziesz drukować, ważną cechą może się okazać szybkość drukarki. Poniżej zobaczysz zestawienie przedstawiające szybkość drukarek, którą możesz się zasugerować, kupując drukarkę:

  • do 5 stron na minutę – bardzo wolna,
  • do 10 stron na minutę – wolna,
  • do 15 stron na minutę – przeciętna,
  • do 20 stron na minutę – niezła,
  • do 25 stron na minutę – szybka,
  • do 30 stron na minutę – bardzo szybka,
  • do 35 stron na minutę – superszybka,
  • powyżej 40, 50, a nawet 60 stron na minutę – ekspresowa.

Szybkość drukowania

Należy pamiętać, że szybkość drukowania mono i w kolorze jest podawana oddzielnie. Ta pierwsza jest przeważnie znacznie większa. Szybki druk oferują zarówno drukarki laserowe, jak i atramentowe. Jest też to zależne od jakości druku, czyli rozdzielczości dpi.

Rozdzielczość dpi – czy jest ważniejsza od szybkości druku?

Przeważnie szybkość wydruku nie jest tak ważna jak jego jakość, w szczególności jeśli chodzi np. o druk zdjęć na papierze fotograficznym. W przypadku poszukiwania drukarki do zdjęć warto postawić na jakość, nie szybkość drukarki. Poniżej możesz zobaczyć zestawienie jakości druku, które może ci się przydać podczas poszukiwania drukarki:

  • 600 x 600 dpi – przeciętna jakość mono,
  • 1200 x 600 dpi – niezła jakość mono / przeciętna kolor,
  • 2400 x 600 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor,
  • 4800 x 600 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor,
  • 1200 x 1200 dpi – dobra jakość mono / niezła kolor,
  • 4800 x 1200 dpi – bardzo dobra jakość,
  • 5760 x 1440 dpi – świetna jakość (dobra do foto),
  • 9600 x 2400 dpi – świetna jakość (najlepsza do foto).

Rozdzielczość dpi

Prócz uwzględnienia powyższych parametrów przy wyborze drukarki warto też zwrócić uwagę na rozdzielczość skanowania, możliwość drukowania dwustronnego, pojemność podajnika, łączność przewodową i bezprzewodową, ekran LCD czy też zabezpieczenie w postaci szyfrowania, co będzie szczególnie przydatne przy zakupie drukarki do firmy.

 

Kupując drukarkę do zdjęć – do domu lub do biura, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów tego typu sprzętów. Nie zawsze tańsza propozycja producentów drukarek laserowych czy atramentowych musi być gorsza. Dużo zależy od tego, jaki jest główny cel zakupu urządzenia, czyli jak często i co będzie się drukować.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium