Sklep papierniczy BiuroweZakupy24.pl
Blog kategorie

Kaligrafia – ręczne pisanie czcionek ozdobnych

0
Kaligrafia – ręczne pisanie czcionek ozdobnych

Kaligrafia stanowi metodę starannego i estetycznego pisania, nierzadko wzbogaconego akcentami o charakterze artystycznym. W trakcie nauki kaligraficznego alfabetu możesz m.in. poprawić swoją cierpliwość. Powinieneś jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jak pisać kaligraficzny alfabet końcówką ściętą?

Jeśli chcesz nauczyć się kaligrafii, zacznij od zakupu niezbędnych narzędzi – stalówki z odpowiednią końcówką, papieru, tuszu i obsadki. Koszt całego zestawu nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych. Jeśli chcesz wypracować ładne i efektowne pisanie, możesz rozpocząć naukę od końcówki ściętej mającej kształt dłuta. Jej wyróżnikami są szeroka i wąska krawędź. W zależności od sposobu trzymania pióra możesz zatem pisać litery o różnorodnej grubości. Naukę ładnego pisania rozpocznij od przyłożenia pisaka do powierzchni papieru pod kątem 45 stopni. Ułożenie to powinieneś utrzymać w trakcie całego procesu kształtowania liter. Odpowiedni kąt nachylenia umożliwia wypracowanie wyrazistego stylu. 

Nauka pisania okrągłą końcówką

Naukę pisania liter możesz rozpocząć od stosowania końcówki okrągłej. Mają ją popularne szkolne przybory – cienkopisy, ołówki, pisaki itd. W przypadku zaokrąglonej końcówki nie jest konieczne ułożenie pióra pod odpowiednim kątem. Rysowana przez ciebie linia zawsze będzie miała taką samą szerokość. Okrągła końcówka stanowi świetne rozwiązanie w przypadku długich tekstów. Pisanie nią nie sprawi ci trudności.

Pismo kaligraficzne

Pismo kaligraficzne – czcionki ozdobne

Jedną z form kaligrafii jest uncjała, wywodząca się z III wieku naszej ery. Jej wyróżniki stanowią zanikanie kantów i zaokrąglanie liter. Uncjała była oficjalnym pismem kościoła chrześcijańskiego w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Kolejną odmianą jest kapitała chłopska. Podobnie jak uncjałę stosowano ją w okresie Cesarstwa Rzymskiego do tworzenia oficjalnych rękopisów. Kapitałą chłopską posługiwano się od I do V wieku. Jest to pismo kaligraficzne, w którym stosuje się tylko litery wielkie (majuskuły). Wyróżnik stylu stanowi kąt nachylenia stalówki wynoszący 60 stopni.

Kaligrafia to świetny sposób na poprawienie estetyki swojego pisma oraz polepszenie cierpliwości. Swoją naukę możesz rozpocząć od zakupu ćwiczeń w postaci kart pracy. Pamiętaj również o stworzeniu niezbędnika – składającego się z papieru, stalówki, tuszu i obsadki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium