Sklep papierniczy BiuroweZakupy24.pl
Blog kategorie

Mapa myśli: Czym jest, jak zrobić, praktyczne przykłady

0
Mapa myśli: Czym jest, jak zrobić, praktyczne przykłady

Mapa myśli to sposób notowania korzystnie wpływający na efektywność zadań wyznaczonych przez daną osobę. Twórcami metody są Tony i Barry Buzan. Sprawdź, dlaczego warto przygotować mind mapping oraz w jaki sposób to zrobić.

Czym jest mapa myśli?

Robiąc mapę myśli, możesz aktywować swoją intuicję oraz usprawnić proces zapamiętywania informacji. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu synergicznego działania obu półkul mózgowych.  Robiąc mapę myśli, możesz także zamienić proces nauki w przyjemne i łatwe doświadczenie. Twórcy metody zauważyli bowiem, że w przypadku tradycyjnego notowania aktywowana jest tylko lewa półkula mózgu – odpowiedzialna za analizę i myślenie logiczne. Natomiast robienie mapowania myśli opiera się na stosowaniu kolorów, rysunków i różnorodnych symboli. Dzięki zjawisku trójwymiarowości uaktywnia się tym samym prawa półkula mózgu.

Jak zrobić mapę myśli?

Jeśli chcesz przygotować efektywną mapę mentalną, w centralnej części swoich notatek umieść rysunek stworzony na bazie różnorodnych kolorów. Od obrazka poprowadź następnie grube linie z najważniejszymi słowami kluczowymi. Możesz je zapisać w formie wyrazów, a także rysunków. Kolejnym etapem mapy myśli jest poprowadzenie cienkich prostych z mniej kluczowymi słowami. Od tych wyrazów narysuj kolejne linie z dodatkowymi informacjami. Pamiętaj, że twoja mapa myśli nie musi mieć żadnych ograniczeń. To ty jesteś bowiem jedyną osobą, która może odczytać przygotowane notatki.

Na co zwrócić uwagę przy mapie myśli?

Robiąc mapy mentalne, należy pamiętać o kilku elementarnych zasadach:

  • zachowaniu struktury promienistej, odzwierciedlającej sposób myślenia,
  • obraz w centralnej części powinien stanowić kompozycję przynajmniej czterech barw,
  • stosowaniu symboli,
  • wyróżnieniu najważniejszych informacji,
  • każda linia powinna odpowiadać konkretnemu słowu lub rysunkowi,
  • tworzeniu prostych o długości wyrazów,
  • kreatywności,
  • wypracowaniu indywidualnego stylu,
  • wykorzystaniu skojarzeń.

Pamiętaj, że stworzona mapa mentalna nigdy nie ma ostatecznego wymiaru. W każdym momencie możesz bowiem narysować nową linię z kolejną informacją.

Przykładowa mapa myśli

Mapa myśli – przykłady

Każda mapa myśli wygląda inaczej w zależności od autora, który ją przygotował. W Internecie znaleźć możesz przykładowe notatki ułatwiające zrobienie własnego schematu. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych programów do kompozycji map pamięci. Nie wszystkie oprogramowania są dostępne w polskim języku, jednak ich obsługa nie jest skomplikowana. Przygotowane mapy myśli możesz zapisywać i pobierać.

Należy zaznaczyć, że komputerowe rysunki mają wielu przeciwników. Przygotowując je przy użyciu klawiatury, w mniejszym stopniu aktywujesz bowiem swoją kreatywność. Dużo zależy od tego, w jaki sposób najczęściej się uczysz czy pracujesz. Jeżeli robisz to za pośrednictwem urządzeń elektronicznych, twoja mapa myśli może znaleźć się na komputerze, smartfonie czy tablecie. Jeśli jednak wolisz tradycyjne formy robienia notatek, to lepiej przyswoisz tę metodę zapamiętywania, używając kolorowych pisaków w zeszycie lub notesie.

Jakie korzyści płynął z map pamięci?

Wśród największych zalet mapy mentalnej należy wskazać brak ograniczeń. To ty decydujesz o liczbie linii, kompozycji kolorów itd. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to kilka zasad wskazanych przez autorów metody. Mapa myśli jest również bardzo przyjemna dla oka, co wpływa na prostotę samej nauki. Dzięki metodzie możesz przeobrazić zapamiętywanie w miłe doświadczenie. Warto zaznaczyć, że mapę myśli stosuje się w planowaniu, przygotowywaniu notatek szkolnych oraz opracowywaniu różnorodnych strategii. Korzystają z niej uczniowie, specjaliści od reklamy, nauczyciele, wynalazcy, projektanci i dziennikarze.

Efektywność tworzonych map myśli

Mapy pamięci pozwalają na eliminację stanu hipnotycznego, aktywującego się w trakcie przygotowywania tradycyjnych zapisków. Twórcy tej metody zauważyli, że notatki bazujące na symbolach i kolorach umożliwiają współdziałanie obu półkul mózgowych. Aktywowana jest również intuicja określana jako superlogika.

Zaobserwowano, że mapy myśli korzystnie oddziałują na przypominanie informacji. W trakcie doświadczenia osoby stosujące tę metodę przez tydzień polepszyły przypominanie o dziesięć procent. W kolejnych dniach efektywność pogorszyła się ze względu na nienaturalność koncepcji. Ocena skuteczności mapy pamięci nie jest zatem jednoznaczna. Wielu naukowców uważa bowiem, że lepsze rozwiązanie stanowi słuchanie przyswajanego materiału i sporządzanie na jego podstawie notatek.

Mapa myśli to koncepcja stworzona przez brytyjskich naukowców. Trudno jednoznacznie wskazać efektywność zapamiętywania bazującą na kolorowych schematach. Spróbuj jednak przygotować własną mapę pamięci, stosując różnorodne symbole i słowa kluczowe, by przekonać się, czy jest to metoda odpowiadająca twoim preferencjom.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium