Sklep papierniczy BiuroweZakupy24.pl
Blog kategorie

Mieszanie kolorów – czyli tworzenie barw z kołem kolorów

0
Mieszanie kolorów – czyli tworzenie barw z kołem kolorów

Czym jest koło kolorów?

Koło kolorów stanowi graficzny schemat poglądowy służący do zobrazowania zasad mieszania się i powstawania kolorów. Model ten ma postać koła, w którym wokół środka zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek wrysowano widmo ciągłe białego światła tak, że fiolet, mający najkrótsze promieniowanie widzialne, przechodzi w czerwień – wyróżniającą się najdłuższym promieniowaniem, a więc widmo zostaje scalone w zamknięty cykl zmian barw. Kolory umieszczone po przeciwnych stronach centrum koła określane są jako dopełniające. Barwy te nałożone na siebie w ramach syntezy addytywnej dają biel, a syntezy subtraktywnej – czerń. Dzięki zmieszaniu tych kolorów można natomiast uzyskać neutralną szarość.

Jakie są kolory podstawowe?

Barwy podstawowe stanowią minimalny komplet kolorów, których zmieszanie umożliwia uzyskanie dowolnych barw z określonego zakresu. Do addytywnej syntezy stosowanej w przypadku monitorów wykorzystuje się czerwień, zieleń i niebieski albo czerwień, żółty i niebieski. Subtraktywne łączenie bazuje natomiast na kolorach: magenta, cyjan oraz żółty. Trzy podstawowe barwy dla człowieka – czerwony, niebieski i żółty – są w sztuce, a także architekturze uwarunkowane historycznie.

Czym są barwy pochodne?

Barwy pochodne powstają w wyniku syntezy barw podstawowych. W sektorze tym wyróżnia się pomarańczowy, zielony i fioletowy. Konkretna pochodna powstaje dzięki połączeniu kolorów podstawowych sąsiadujących ze sobą w obrębie koła barw.

Barwy ciepłe i zimne – jak je rozpoznać?

Temperatura koloru stanowi obiektywną miarę wrażenia barwy konkretnego źródła światła. Nie jest ona jednak wyrażana w stopniach Celsjusza, a Kelwinach. Im wyższa wartość, tym światło jest zimniejsze i bielsze. W obrębie podstawowych kolorów wyróżnia się dwie ciepłe barwy i jedną zimną. Pierwsze z nich to żółty i czerwony. Niebieski jest natomiast kolorem zimnym. Wszystkie pochodne z żółtego i czerwonego będą ciepłe. W przypadku syntezy ciepłych kolorów z niebieskim można natomiast uzyskać ciepłą lub zimną barwę w zależności od zastosowanych proporcji.

RGB - Podstawowe kolory w palecie barw

Mieszanie kolorów – jak uzyskać konkretne barwy?

Dzięki mieszaniu kolorów możemy otrzymać wiele barw i ich różnorodnych odcieni. Umiejętne łączenie konkretnych barwników przyniesie ciekawe efekty i ułatwi nam profesjonalne tworzenie obrazów czy renowację mebli.

Jak zrobić brązowy kolor?

Chcąc stworzyć określoną pochodną, należy kierować się kołem barw. Uzyskanie brązu jest niezwykle łatwe. Wystarczy bowiem zmieszać czerń z pomarańczowym kolorem.

Jak zrobić kolor fioletowy?

Fiolet stanowi światło o długości od 380 do 450 nm. Kolor ten można uzyskać dzięki syntezie czerwieni i niebieskiego. Kolejnym ze sposobów jest tzw. odejmowanie barw, polegające na nałożeniu na białą płaszczyznę półprzezroczystej żółtej farby i drugiej – zielono-niebieskiej.

Jak zrobić pomarańczowy?

Oranż określany jest jako barwa jaskrawa. Pomarańczowy zalicza się do palety kolorów podrzędnych. Powstaje on po zmieszaniu podstawowych barw – czerwonej i żółtej.

Jak zrobić kolor zielony?

Zieleń stanowi addytywną barwę podstawową. W przypadku subtraktywnego schematu powstaje ona w wyniku syntezy żółtego i niebieskiego koloru. Na kole barw zieleń dopełnia karmazyn. Kolor ten jest powszechnym wyróżnikiem roślin, zawierających chlorofile a oraz b o wysokiej absorpcji w czerwonej i niebieskiej części widma światła widzialnego, a niskiej absorpcji w zielonej części spektrum.

Jak zrobić różowy kolor?

Różowy stanowi barwę pośrednią pomiędzy bielą a czerwienią.

Jak zrobić czarny kolor?

Czerń jest najciemniejszą z barw. Warto zaznaczyć, iż ciała pochłaniające 100 procent padającego na nie światła, nie występują na Ziemi. Do najciemniejszych substancji zaliczana jest smoła albo sadza. W celu uzyskania barwy czarnej należy zmieszać kolory: czerwony, zielony i niebieski.

Jak zrobić kolor niebieski turkusowy?

Chcąc stworzyć odcień niebieskiego – barwę cyjan, znaną bardziej pod nazwą turkus, trzeba połączyć ze sobą niebieski i zielony. Ze względu na syntezę dwóch kolorów podstawowych turkusowy określa się mianem wtórnego. Dzięki połączeniu cyjanu z czerwienią można uzyskać biel. Zalicza się ją do najjaśniejszych barw. Stanowi ona mieszaninę barw prostych.

Pastele – charakterystyka kolorów

Barwy pastelowe są jasne, łagodne, spokojne i mało intensywne. W celu ich uzyskania często stosuje się dużo bieli. Do barw pastelowych zalicza się kolory czyste, jak i zmieszane.

Jak uzyskać ciemniejszy odcień?

Ciemniejszy kolor można uzyskać za pomocą czarnego pigmentu. Należy jednak pamiętać, by dodawać go bardzo ostrożnie ze względu na ryzyko przełamania barwy.

Kolor magenta i jego wykorzystanie

Magenta to określenie koloru, powstającego w wyniku syntezy czerwieni z odrobiną niebieskiego. Barwa została sztucznie uzyskana z aniliny w roku bitwy pod Magentą. Kolor ten wraz z żółtym, turkusowym i czarnym stosuje się w druku atramentowym.

Nietypowe połączenia z koła kolorów

Nie zawsze podstawowe określenia oddają charakter i odcień konkretnej barwy. Czasami bowiem lepsze okazują się nazwy odnoszące się do natury. Chcąc na przykład otrzymać oliwkowy kolor, należy zmieszać czerń z żółtą barwą. Burgund stanowi natomiast połączenie czerwieni i czerni. Wrzosowy powstaje w wyniku syntezy kolorów: niebieskiego, czerwonego, zielonego i białego. Amarantowy jest połączeniem czerwonego, niebieskiego oraz zielonego. Łososiowy można natomiast uzyskać po zmieszaniu żółtego, pomarańczowego, czerwonego i niebieskiego.

Barwy złamane – przeciwieństwo barw czystych

Kolory złamane są przeciwieństwem czystych. Zawierają one domieszkę bieli, szarości lub czerni. Im mocniej barwa jest złamana, tym bardziej przybliża się ona do achromatyczności. Chcąc osiągnąć ten efekt, należy zastosować dodatek koloru dopełniającego lub zbliżonego do niego. Warto wiedzieć, iż pasteli nie zalicza się do złamanych barw. Kolory stojące w opozycji do czystych są mniej kontrastowe i wyraziste. Ich wyróżnikiem jest natomiast subtelność. Dzięki nim można oddać melancholijny nastrój obrazu, smutek lub zagubienie bohatera. Barwy złamane stanowią również świetne tło dla jaskrawych obiektów.

Mieszanie kolorów to świetna zabawa, pozwalająca na podkreślenie charakteru danego obrazu. Warto pamiętać, by przy syntezie farb kierować się kołem barw. Należy również mieć na uwadze, iż każdy kolor ma wiele odcieni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium